MTA Wedding

Jak przechowywać suknię ślubną? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

O suknię ślubną zarówno przed, jak i po ceremonii należy odpowiednio zadbać. Źle przechowywana może stracić swój wyjątkowy wygląd. Być może kiedyś będziesz chciała sprzedać swoją suknię ślubną lub podarować ją bliskiej osobie. Aby wyglądała tak samo dobrze, jak w dniu Twojego ślubu, musisz poznać kilka sposobów na jej poprawne przechowywanie. To nic trudnego!

Pokrowiec na suknię ślubną

Zanim włożysz swoją suknię ślubną w głąb szafy, powinnaś ją odpowiednio zapakować. Najlepszym rozwiązaniem jest pokrowiec. Nie może być on jednak wykonany z byle jakiego materiału. Przede wszystkim powinien być ciemny i stosunkowo gruby, aby suknia ślubna nie miała kontaktu ze światłem. Biały materiał wystawiony na ostre działanie promieni słonecznych może zmienić swój odcień. Pokrowiec powinien być też odpowiednio duży, aby suknia się w nim nie gniotła.

,,Bardzo ważny jest materiał, z którego wykonany jest pokrowiec na suknię ślubną. Za wszelką cenę unikaj plastikowych pokrowców, a co gorsza plastiku w postaci worków. Emituje on gazy, które w kontakcie z delikatnym materiałem sukni ślubnej mogą sprawić, że ta zżółknie.

Z pewnością zgodzisz się, że żółtawy odcień, na bieli sukni ślubnej to ostatnia rzecz, której potrzebujesz. Co więcej, plastikowe pokrowce nie przepuszczają powietrza, przez co materiał sukni może się „udusić” i być narażony na wilgoć. Jeśli chcesz uniknąć takiego scenariusza, to swoją suknię ślubną zapakuj w pokrowiec wykonany z muślinu lub mikrofibry. Dobrym rozwiązaniem jest też niefarbowany papier.

Miejsce przechowywania sukni ślubnej

Zakamarki szafy, stara wersalka, strych, a nawet piwnica – na takie miejsce dla swojej sukni ślubnej bardzo często wpadają kobiety. Niestety nie jest to dobre miejsce dla sukni ślubnej. Jeśli spędzi ona w ciasnym i wilgotnym miejscu kilka miesięcy, a nawet lat, to po wyjęciu jej możesz się rozczarować. Najlepszym sposobem na przechowywanie sukni ślubnej jest zawieszenie jej na wieszaku w garderobie lub schowanie do specjalnego pudełka na suknię ślubną.

Wieszak jest dobrym rozwiązaniem tylko w momencie, gdy chcesz przechowywać suknię przez krótki czas. Jeśli chcesz zatrzymać swoją suknię na dłużej, powinnaś unikać pozycji wiszącej, ponieważ może to sprawić, że straci ona swój pierwotny kształt. Sukienka nie powinna też gnieść się i stykać z innymi ciuchami. Zapakuj ją w duże kartonowe pudło z odpowiednim wypełnieniem. Na szczególną uwagę zasługuje gorset. Źle przechowywany może stracić swój kształt, dlatego należy włożyć do niego wypełniacz, który będzie go podtrzymywał. Do środka pudełka możesz włożyć zapachowy pochłaniacz wilgoci, aby suknia po wyjęciu ładnie pachniała.

Skorzystaj z usług pralni i krawcowej

Podczas ślubu i wesela spędzisz w swojej sukni kilka długich godzin. Przez ten czas kreacja może się nie tylko pobrudzić, ale także ulec drobnym zniszczeniom. Zanim schowasz swoją suknię ślubną, oddają ją do profesjonalnej pralni i jeśli jest taka potrzeba także w ręce krawcowej. Wykonanie drobnych poprawek nie będzie Cię dużo kosztować, a zwiększy wartość Twojej sukni, jeśli będziesz chciała ją w przyszłości sprzedać.

Jeśli chcesz odświeżyć swoją suknię, a boisz się, że sposób, w jaki ją wypierzesz jej zaszkodzi, to lepiej zapłacić za usługę w pralni. Przed zapakowaniem w pokrowiec lub do pudełka kreacja będzie świeża, a na materiale nie utrwalą się żółte plamy z potu lub trudne do usunięcia zabrudzenia z alkoholu i jedzenia.

Jak przechowywać suknię ślubną – dodatkowe wskazówki

Suknia ślubna najlepiej będzie się czuła w miejscu, do którego nie dociera słońce, wilgoć oraz wysokie temperatury. Wilgotność powietrza w miejscu przechowywania sukni nie powinna ulegać dużym zmianom. Jest to ważne dla materiału, który źle reaguje na wysokie temperatury oraz wilgoć. Może się deformować oraz zmieniać swój kolor pod wpływem tych czynników. Ważne jest też to, aby co kilka miesięcy wietrzyć suknię oraz składać ją w inny sposób, zanim znów włożysz ją do pudełka. Dzięki temu zagniecenia nie będą się utrwalać, a materiał po przewietrzeniu będzie świeższy.

Prawidłowe przechowywanie sukni ślubnej – szybkie podsumowanie


Dobrze przechowywana suknia ślubna będzie wyglądać pięknie przez długie lata. Jeśli o to zadbasz, to z powodzeniem będziesz mogła ją sprzedać lub przekazać bliskiej osobie np. córce, a w doborze najpiękniejszej sukni ślubnej pomoże Ci z pewnością konsultantka ślubna w Zielonej Górze.

0